Budowa komina


1. Cokół komina

Cokół komina należy wykonać na odpowiedniej wysokości, tak by zapewnić swobodny odpływ kondensatu – wysokość cokołu min. 30 cm od powierzchni fundamentu. Wykonuje się go z betonu, cegieł lub zalewa się zaprawą pustaki kominowe KONEKT. Cokół na tej wysokości nie dopuści do zatkania kratki przewietrzającej komin.

  

2. Wyczystka

Drzwiczki, które są montowane w wyczystce muszą być zamontowane tak aby później był do nich bardzo dobry dostęp w czasie okresowego czyszczenia czy badania. Zaleca się ich montowanie w sąsiednim boku komina w stosunku do trójnika spalin.

  

3. Trójnik przyłącza spalin

Wysokość trójnika przyłącza spalin powinna wynikać z dokumentacji urządzenia grzewczego. Przyjmuje się, że trójnik powinien być na wysokości co najmniej 116 cm . Najczęściej spotykanymi wysokościami jest 180-200 cm nad posadzką. Do kominków zaleca się trójnik przyłącza spalin pod kątem 450.

   

4. Czopuch

Podczas podłączenia czopucha urządzenia grzewczego do komina zaleca się zastosowanie szczeliny dylatacyjnej grubości 5-10 mm dla kotłów na paliwa stałe, a 2-3 mm dla kotłów gazowych i olejowych.

Szczelinę pomiędzy czopuchem a ceramiką trójnika wypełniamy specjalnym sznurem ze szczeliwa szklanego, który jest każdorazowo dostarczany w zestawie podstawowym naszych systemów. Brak odpowiedniej dylatacji może spowodować uszkodzenia trójnika przyłącza spalin!

   

5. Pustaki kominowe i ceramiczne wkłady kominowe

Kolejno układane pustaki kominowe nie mogą być uszkodzone, przerwane czy też dodatkowo obciążone innym elementami. Ceramiczne wkłady kominowe nie mogą być pęknięte, ani poszczerbione. Otwory przejścia komina przez strop muszą być o 2-3 cm większe od wymiaru zewnętrznego pustaka – otwory te wypełniamy wełna mineralna lub betonem lekkim.

  

6. Wykończenie komina

Wykończenie komina jest indywidualną decyzją inwestora. W naszej standardowej ofercie komin zakończony jest deflektorem (stożek ze stali nierdzewnej) do którego należy zamontować płytę betonową przykrywającą komin (rysunek A).

Komin wystający ponad dachem można obmurować tynkiem gładkim grubości co najmniej 2 cm (rysunek B) lub tynkiem strukturalnym (rysunek C). Innym rozwiązaniem jest obmurowanie komina cegłą klinkierową pełną, co przedstawia rysunek D. Do tego rozwiązania potrzebna jest płyta pod klinkier. Przy obmurówce z cegły klinkierowej należy zachować około 10-14 mm przerwy pomiędzy pustakiem a cegłą w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza górnej i dolnej części obmurówki: